Bulut

Bulut Nedir, Ne Değildir, Nasıl Kullanılır?

Teknoloji geliştikçe, kullanıcıların ihtiyaçları artıyor ve sürekli olarak bazı yeniliklerle karşı karşıya kalıyoruz. Son yıllarda hayatımıza giren önemli kavramlardan biri de “bulut” . Bulut, İngilizce “cloud” kelimesinin karşılığı ve aslında “bulut bilişim” yani “cloud computing”in kısaltması. En yalın haliyle, dosya ve uygulamaların internet üzerindeki sunucularda saklanması ve çalıştırılması sayesinde, internet bağlantısı olan her yerden bu dosya ve uygulamalara erişilebilmesini sağlıyor.

Büyük kurumsal kullanıcılar buluttan çok farklı şekillerde faydalanabiliyor. Ama bulut çözümleri, standart bir ev kullanıcısından tutun küçük işletmelere kadar uzanan geniş bir yelpazedeki kullanıcıya büyük kolaylık ve olanaklar sağlıyor. Örneğin, çektiğiniz fotoğraf ve videoları bulut üzerinde saklayabilir, bu dosyalara istediğnizi zaman istediğniiz yerden erişebilir ve kullanabilirsiniz.

Bulutun önemli bir avantajı da yedekleme konusunuda karşımıza çıkıyor. İnternet üzerinde bulut çözümleri sunan şirketlerin pek çoğu sakladıkları dosya ve verileri sürekli olarak yedeklediklerinden dolayı, kullanıcıların (yani bu hizmeti alan müşterilerin) dosya ya da veri kaybetme derdi ortadan kalkıyor. Evinizde ya da işyerinizde dosyalarınızı, fotoğraflarını, videolarınızı ya da dokümanlarınızı ne şekilde yedeklerseniz yedekleyin, her zaman bir risk söz konusu. Oysa bulut çözümleri (güvenilir bir bulut firmasından hizmet alındığı takdirde) bütünüyle güvenilir ve yedekli hizmet sunma özellikleriyle öne çıkıyorlar.