Diskler

Hayatın Vazgeçilmez Parçası Hard Diskler

Hard diskler (ya da diğer tanımıyla sabit diskler) bilgisyar donanımlarının değişmez parçalarıdır. Bilgisayar kullanıcılarının çoğu hard diskler hakkında yeterli bilgiye sahip değildir. Oysaki bilgisayarların ve depolama ortamlarının performansını belirleyen en önemli unsurların başında hard diskler gelir.

Günümüzde hard disklerin kapasitesi birkaç yıl önce hayal bile edemeyeceğimiz boyutlara ulaşmış bulunuyor. Artık 2TB’lık hard diskler sıradan görülmeye başlandı. Çok verimli ve hızlı çalışabilen 8TB kapasiteli hard disklere rastlıyoruz, hatta kurumsal kullanıcı seviyesi için 10TB gibi kapasiteler telaffuz ediliyor.

Bunun yanı sıra hard disk dünyasında sürekli olarak yeniliklerle karşılaşıyoruz. WD (Western Digital) güvenlik kamerası, NAS, vb. gibi farklı kullanım ihtiyaçlarına göre şekillendirdiği serilerle tüketicilerin karşısına çıktığından bu yana endüstride bu yönde bir trend mevcut. Kimisi bunun pazarlama taktiği olduğunu düşünüyor ama işin derinine indiğinizde gerçekten de disk ömrünü ve etkin kullanımı yükselten küçük ama önemli teknolojik farklılıklar olduğunu görüyorsunuz. Neticede unutulmaması gereken en önemli şey, bir hard diskte kapasitenin tem ve en önemli özellik olmadığıdır. Dönüş hızından tutun, önbelleğe ve ısınma durumuna göre bile değerlendirmeniz gerekir bir har disk alırken; özellikle de NAS ya da sunucu (server) ihtiyaçlarınız için yoğun kullanılacak bir hard disk alıyorsanız.