Hard Disk (Sabit Disk)

Bilgisayarın Vaz Geçilmezi: Hard Disk

Sabit disk tanımını kim bulmuştur bilinmez ama her ne kadar çok karşılamasa da, hard disk için kullanılan bu ifadenin belleklerde yer ettiği bir gerçek. Hard disk (Hard Disk Drive – HDD) ya da sabit disk, veri depolanması amacı ile kullanılan manyetik kayıt ortamlarına verilen isimdir.

Hard diskler neredeyse kişisel bilgisayarların ilk günlerinden beri hayatımızdalar. Tape (kaset) ünitelerinin bilgisayarlara veri yüklemek için kullanıldığı günlerde bile hard diskin ilk dönem ataları olan muhtelif veri depolama ortamları piyasada dolaşmaktaydı. Tabii o zamanlar kapasiteleri şaka gibiydi; bırakın TB’yi, GB (gigabyte) terimi bile hayatımıza girmemişti.

1980’lerde 10 MB veri depolamak için tape ünitesiyle hard disk arası tuhaf şeylere bir dünya para verirdiniz. Zaten o dönemler bilgisayarların hafızası da 48 KB, 64 KB civarındaydı (evet, kilobyte). Bunun yaklaşık 16 KB’ı bilgisayarın ROM (Read Only Memory) yani işletim sisteminin bulunduğu sabit hafızası, geri kalan kısmı ise Basic ya Machine Code (Makine Dili) program yazabildiğiniz veya oyun ya da program yükleyebildiğiniz hafızayı oluştururdu. Artık en kötü ya da ucuz akıllı telefonun bile 4 GB kapasitesi olduğunu ya da cebinizde taşıyabildiğiniz 16 GB’lik USB Flash Diski, SD kartı düşünecek olursanız, karanlık çağlardan uzay çağına geçişi iliklerinizde hissedebilirsiniz.

3,75 MB’lık IBM 350’den Günümüze

IBM şirketi IBM 350 adını verdiği ilk hard diski ürettiğinde sene 1956’ydı. Toplam kapasitesi 3,75 MB olan ve IBM 305 RAMAC bilgisayar sisteminin bir parçası olarak üretilen IBM 350, iki kocaman buzdolabı büyüklüğündeydi. RAMAC’ın anlamı Random Access Method of Accounting and Control idi; tanıdık geliyor değil mi? RAM ifadesi o zamanların IBM laboratuvarlarından çıktı ama Random Access Memory’nin kısaltması olarak kullanılması 1968 yılında DRAM’in (Dynamic Random Access Memory) Robert H. Dennard tarafından icat edilmesinin ardından kabul gördü.

Leave a Comment