SSD

Yeni Kral SSD, Yaşasın Yeni Kral!

Hiç şüphesiz son dönemin en önemli trendlerinden (ya da gerçeklerinden) biri SSD diskler, yani Solid State Drive’lar. Mekanik disklerin şimdilik! neredeyse 4-5 katına varan okuma ve yazma hızlarına ulaşan SSD’ler artık sistemlerin ayrılmaz parçaları halini almaya başladılar. SSD’lerin yüksek maliyetleri dolayısıyla mekanik hard disklerin piyasadan kalkması epey bir süre için mümkün görünmese de, bu sürenin çok da uzak bir tarih olmayacağını söylemek güç değil. Mekanik hard disklerin yerini bütünüyle SSD ya da benzer bir teknolojiye bırakması filmli fotoğraf makinelerinin yerini dijital fotoğraf makinelerine bırakması kadar hızlı olabilir, yani 3-5 yıllık bir dönem içinde gerçekleşebilir.

SSD-iciSSD’lerin çalışma biçimini merak ediyorsanız ve en basit şekliyle anlatmak gerekirse, bilgisayarlarınızdaki RAM’lerle aynı mantıkta olduğunu söyleyebiliriz. SSD’lerin iç kısmı yandaki resimde gördüğünüz gibi bir şey. İçlerinde mekanik parça bulunmadığı için ısınma sorunu çok çok daha az, ses hiç yok ve güvenlik seviyesi çok daha yüksek. En önemli dezavantajları, yukarıda da sözünü ettimiğiz gibi, fiyat unsuru; yani MB (ya da GB) başına maliyetin klasik hard disklere oranla çok yukarıda olması. Her yeni teknolojide olduğu gibi zaman içerisinde aradaki fiyat farkı kapanacak ve SSD kullanımı hızla artmaya devam edecektir.

Nispeten eski işlemcili ve giderek yavaşlayan bir dizüstü bilgisayarınız varsa, SSD takarak onu hayata döndürebilirsiniz. Eğer bilgisayarınızın farklı bir sorunu yoksa ve i3 ya da i5 işlemcili bir cihazsa, SSD taktığınızda elde ettiğiniz performans artışına inanamayacaksınız. Hatta Pentium işlemcilerde bile çok iyi netice alabiliyorsunuz. Belirtmeye gerek yok ama Apple bilgisayarlar için de aynı durum geçerli. SSD çoğu durumda tabiri caizse, hayat kurtarıyor. Ancak küçük bir tavsiye, eski dizüstünüzü SSD ile kurtarmaya karar verdiyseniz, elde edeceğiniz performans artışının harcayacağınız paraya değip değmeyeceğini anlamak için işten anlayan birine danışmanızda ya da Google’lamanızda fayda var; neticede SSD’nin açılımı Super Saviour Disk (Süper Kurtarıcı Disk) değil ve onun da hızlandırmakta yetersiz kaldığı konfigürasyonlar olacaktır.

SSD’de Yeni Teknoloji Ne Zaman Gelir?

SSD disklerSSD konusunda Ar-Ge ve üretim konusuna ağırlık veren Samsung, Kingston, SanDisk, Toshiba gibi önemli markalar, bu teknolojinin geleceğini de belirleyecek gibi görünüyor. Laboratuvarlarda yürütülen çalışmalarda kapasite ve yazma/okuma oranlarının ürkütücü boyutlara ulaştığına ait duyumlar geliyor. Ancak üretici firmaların bir sonraki nesli piyasaya sürmeden önce mevcut SSD teknolojisinin epeyce bir tüketilmesine müsaade edeceklerini söylemek de falcılık olmayacaktır.

Leave a Comment