Taşınabilir

Bilgisayarlara genelde USB üzerinden bağlayabildiğiniz harici hard disk türleridir. Dıştan takma ya da kıçtan takma hard disk olarak da adlandırabiliriz aslında.

Taşınabilir hard diskler USB’den başka kimi zaman firewire, vb. gibi bağlantılara da sahip olabilirler. Fakat USB teknolojisinin gelişmesi paralelinde firewire ve diğer bağlantı türlerinin kullanımı giderek azalmaktadır. Özellikle 2015 yılı ve sonrasında üretilen taşınabilir hard disklere wi-fi (kablosuz) bağlantı özelliği de ilave edilmeye başlanmıştır.

Taşınabilir Hard Disk Çeşitleri

3,5 inçlik taşınabilir diskler: Temel anlamda desktop (masaüstü) bilgisayarların içinde kullanılan hard disklerin kutuya tıkılmış halleridir. Bu tür taşınabilir hard diskler ihtiyaç duyduğu enerjiyi USB bağlantısından temin edemediği için şehir cereyanına yani prize bağlayacağınız bir adaptör ile çalışırlar. En büyük dezavantajları da budur. Biri USB kablosu, diğeri ise elektrik kablosu olmak üzere iki kabloya iki kabloya ihtiyaç duyarlar. İki kabloyu birden bağlamak, diski her kullanacağınız zaman elektrik prizi bulma zorunluluğu gerçekten can sıkıcıdır. Ama diğer taşınabilir hard disk türü olan 2,5 inçlik hard disklere oranla daha dayanıklı ve daha güvenilirdirler. Tabii iyi bir 3,5 inçlik taşınabilir hard diskin dönüş hızı, önbellek kapasitesi, vb. gibi özellikleri daha küçük boyutlu 2,5 inçlik disklere oranla daha iyidir ve bu da hard diskin performansını doğrudan etkilemektedir.

2,5 inçlik hard diskler: Temel anlamda notebook, laptop (dizüstü) olarak adlandırılan taşınabilir bilgisayarların içinde kullanılan har disklerin kutuya tıkılmış halleridir. Zaman zaman Bluetooth’lu modellerine rastlandıysa da hem bağlantının güvenilirliği hem de bağlantının sürekliliği anlamında iyi performans veremediği için pek tutulmamıştır. Son dönemde wi-fi üzerinden kablosuz bağlantı olanağı sunan 2,5 inçlik taşınabilir hard diskler pazara sürülmüştür. Bu bağlantı türü an itibariyle kablolu bağlantı hızlarına ulaşamasa da, kısa zaman içerisinde yaşanacak geliştirmelerin ardından taşınabilir hard diskler için endüstri standardı haline gelecektir.

Leave a Comment