USB / Flash

Küçük miktarlı verileri taşımak için kullanılan USB bellekler aynı zamanda flash disk, flash bellek gibi isimlerle de anılmaktadır. Günümüzde 4 GB’dan başlayıp 1 TB’a kadar çıkan kapasitelere sahip USB bellek modelleri piyasada bulunabilmektedir.

4 GB ya da 8 GB’lık USB bellekler gerçekten çok ucuz fiyatlara piyasada bulunabilmektedir. Ancak iş 1 TB ya da 500 GB gibi USB bellek modellerine geldiği zaman, aynı kapasiteye sahip SSD disklerin bile birkaç katına fırlamaktadır fiyatları.

USB 2.0 mı USB 3.0 mı?

USB 2.0 ve USB 3.0 modeller arasında çok ciddi hız farkları vardır. USB belleklerin genel kullanım alanının veri taşımak olduğunu düşündüğümüzde, özellikle yazma hızının yüksek olması büyük önem taşır. Çünkü USB bellek kullanıcıları genellikle işlerini hızlı ve pratik bir şekilde halletmek istemekte, özellikle de düşük yazma hızı nedeniyle bilgisayarın başında ayakta dikilip zaman kaybetmekten hoşlanmamaktadırlar. Bu nedenle artık hemen hemen tüm bilgisayarlarda standart hale gelmeye başlamış bulunan USB 3.0 teknolojisini destekleyen bir USB bellek almakta fayda olduğunu özellikle belirtelim.

USB bellekler aynı zamanda promosyon malzemesi olarak da sıkça karşımıza çıkarlar. Neticede herkesin bir şekilde işine yarayan, yer kaplamayan ve günümüzde son derece ucuzlamış bulunan cihazlardır. Fener, küçük bir otomobil ya da uçak hatta ufacık bir oyuncak ayı şeklinde bile USB bellekler bulunabilmektedir. Ancak promosyon malzemesi olarak USB 3.0 belleklerin fiyatından dolayı henüz (Mayıs 2016) çok fazla tercih edilmediğiniz de belirtmek gerekir.

Leave a Comment