Yüksek Güvenlikli Taşınabilir Disk: DiskAshur Pro2

Taşınabilir sabit disklerdeki verileriniz çok kıymetliyse ve ele geçirilip bilgilerinizin çalınması en büyük kabusunuzsa, diskAshur Pro2 ile tanışma vaktiniz gelmiş demektir. Askeri düzeyde güvenlik sunan ve veri güvenliğinin en ince detayına kadar düşünüldüğü  firmasının en yüksek güvenilik seviyesindeki ürünlerinden biri. DiskAshur Pro2 incelemesi için aşağıdaki satırlara buyurun…

diskAshur Pro2, üretici firma iStorage’ın “şimdiye kadar yapılmış en güvenli sabit disk” olarak adlandırdığı serinin ikinci nesli aslına bakarsanız. Bunu birkaç farklı özellikle sağlıyor olabilirler ama bunların en dikkat çekeninin siyah epoksi kaplamalı tuş takımı olduğu da su götürmez. Sabit diskin üzerinde yer alan bu tuş takımı sayesinde cihaz tam anlamıyla bir James Bond filminde göreceğiniz yüksek teknoloji “gadget”ı gibi görünüyor.

Tuş takımı, kullanıcının, diskin içeriğine erişmesini sağlayan, yedi ila 15 basamaklı bir PIN kodu girmek için kullanılıyor. Cihaz açıldığında, tuş takımının üzerinde bulunan üç LED ışığı mevcut durumu gösteriyor: Kilitli olduğunda kırmızı, açık olduğunda yeşil ve yönetici modu için de mavi yanıyor. Kodu tuşlayıp kilit açma tuşuna bastığınızda ışıklar yanıp sönmeye başlıyor ve sürücü bağlantısı gerçekleşiyor. Çok havalı…

250 gramdan daha hafif olan donanım şık bir tasarıma sahip. Sadece 12 santim uzunluğunda, yaklaşık 8 santim genişliğinde ve 2 santim kalınlığında olan sabit disk aslında daha da ince üretilebilirmiş. Ama ekstra güvenlik önlemleri nedeniyle bir miktar kalınlaşmasını normal karşılamak lazım. Cihazın tek dezavantajı, çok saçma bir şekilde kısacık tutulan ve 8-9 santim uzunluğunda olan USB kablosu. Gerçi USB kablosunun uzunluğu MacBook kullanıcıları için son derece uygun ama eğer cihazı masaüstü bir bilgisayarda kullanacaksanız o zaman mutlaka bir USB uzatma kablosuna ihtiyacınız olacak demektir. Kullanmadığınız zaman USB kablosunu cihazın içine düzgün bir şekilde sokabiliyorsunuz.

diskAshur Pro2 Verileri Nasıl Koruyor?

PIN kimlik doğrulamasına ek olarak, diskAshur Pro2 içinin açılmasına karışı da korunaklı bir tasarıma sahip. İç bileşenleri epoksi reçinesiyle kaplı ve açmaya çalıştığınızda “kaba kuvvet koruma sistemi” devreye giriyor. Bu özellik aynı zamanda PIN kodu 15 kez yanlış girildikten sonra da devreye giriyor. Cihazın içini zorla açmaya çalıştığınız takdirde sabit sürücüye onarılamaz zarar vereceğiniz kesin. IP56 sertifikasına sahip cihaz suya ve toza dayanıklı bir yapıya sahip ve kullanımdayken masanıza tutturmak için kullanabileceğiniz bir masa kilit yuvası da bulunuyor. Sabit disk paketinin içinden fermuarlı koruyucu bir taşıma çantası da çıkıyor.

DiskAshur Pro2’nin diğer bir önemli yönü ise çapraz platform uyumluluğu. Windows NTFS için biçimlendirilmiş sabit disk Linux, Android ve Chrome da dahil olmak üzere bir USB bağlantısına sahip herhangi bir cihazla kullanılabilir. Buna tabii ki MacOS da dahil, ancak “native” hızlarda Windows formatlı disklere yazmayı sağlayan Paragon NTFS for Mac gibi bir üçüncü parti yazılım kullanmadığınız takdirde salt-okunur (read-only) erişimle sınırlı kalacağınızı hatırlatmak gerekiyor.

Mac bilgisayarlara özel bu gereksinim dışında diskAshur Pro2 başka bir yazılım gerektirmiyor. Askeri düzey AES 256-bit XTS şifreleme tamamen donanım tabanlı ve gerçek zamanlı olarak çalıştığı gibi, diskin USB bağlantı hızına en ufak bir olumsuz etki yapmıyor.

diskAshur Pro2, bilgisayar bağlantısı kesildiği anda otomatik olarak kilitleniyor ancak 5 ila 99 dakika arasında yapılandırılabilen otomatik kilitleme fonksiyonu da mevcut. Ayrıca tuş takımındaki kilit düğmesine bastığınız anda da kilitleniyor. (Ama bu fonksiyonun macOS bilgisayarlarda diskin uygun bir şekilde çıkarılmadığına ilişkin uyarı mesajı oluşturduğunu da hatırlatalım. Beş kez başarısız PIN girişini denedikten sonra, tekrar denemeden önce sürücünün fişten çekilmesi ve yeniden bağlanması gerekiyor. Aynı şekilde iki tur daha başarısız işlem yapıldığında ilişkilendirilmiş bütün PIN kodları ve şifreleme anahtarları da dahil olmak üzere tüm sürücü siliniyor.

Megabayt başına oldukça yüksek fiyatlı olmasına rağmen, bu taşınabilir sabit disk maksimum güvenlik ihtiyacı olan kullanıcılar için biçilmiş kaftan.

DiskAshur Pro2 Teknik Özellikleri:

  • USB 3.1 Şifreli Taşınabilir Sabit Disk
  • 5TB’a kadar kapasite seçenekleri
  • FIPS 140-2 Level 3, NCSC CPA, Common Criteria ve NLNCSA sertifikaları için uyumlu tasarım
  • FIPS PUB 197 onaylı
  • FCC, CE, RoHS, WEEE, TAA uyumlu
  • Gerçek zamanlı askeri düzey AES-XTS 256-bit donanım şifreleme – ek yazılım gerektirmez
  • OS ve platform bağımsız
  • EDGE (Enhanced Dual Generating Encryption) Technology
  • 500GB/1/2TB versiyonları yaklaşık 225 gram; 3/4/5TB versiyonları yaklaşık 331 grams

Leave a Comment