Kartlar

Cihazlar arası veri taşımaya imkan veren kartlar, yani bilindik adıyla hafıza kartları (memory cards),  temelde aynı teknolojiyi kullansa da veri okuma ve yazma anlamında önemli farklılıklar gösterir. Fotoğraf makinelerinden video kameralara, akıllı telefonlardan tabletlere kadar pek çok cihazda neredeyse sınırsız bir kullanım imkanı sunarlar. Doküman, fotoğraf, video gibi aklınıza gelebilecek her türlü dosyayı kaydetmenize, saklamanıza ve transfer etmenize olanak tanır.

Hafıza kartları arşivleme için hemen hemen hiç kullanılmazlar. Bunun temelde iki sebebi vardır; öncelikle diğer veri depolama alternatiflerine göre MB başına (maliyetin MB başına hesaplanması endüstri standardıdır ama siz daha kolay olması için GB başına olarak da hesaplayabilirsiniz) maliyet anlamında pahalıdırlar. İkinci oalarak ise hafıza kartları genelde hata vermeye ve veri kaybetmeye yatkındırlar. Manyetik alanlardan çabuk etkilendikleri gibi, kartların üzerindeki metal konnektörlerin başka yerlere ya da sıvıya temas etmeleri içindeki verinin kaybolmasına sebebiyet verebilir.

Hafıza Kartı Çeşitleri Nelerdir?

Kullanım alanı ve ihtiyaçlara göre, hafıza kartlarının farklı türleri bulunuyor. Çeşitli hafıza kapasitelerine, hız ve boyutlara sahip bulunan hafıza kartları her ne kadar zaman içerisinde fiyat olarak daha makul seviyelere geldiyse de, kapasite ve hız anlamında yüksek seviyeler sunanlarının MB başına maliyetleri halen yüksek boyutlarda.

CF, SD, Micro SD, SM, MMC, MS gibi çeşitli kısaltmalarla anılan hafıza kartlarının özelliklerinin neler olduğu ve nerelerde kullanılabildiğine ilişkin olarak daha fazla bilgi almak için bitmez tükenmez bir isteğiniz varsa, Hafıza Kartı Çeşitleri başlıklı yazıyı buraya tıklayarak okuyup rahatlayabilirsiniz.

Hafıza kartı seçmenize yardımcı olabilecek Hafıza Kartı Nasıl Seçilir yazısını ise buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.