Hafıza Kartı Çeşitleri

Hafıza Kartlarını Anlamak

Hafıza kartı çeşitleri bazen kafa karıştırıcı olabilir. Hatta kimi zaman niye bu kadar çok çeşidi var bu meretin bile diyebilirsiniz. Ne tür bir hafıza kartına ihtiyacınız olduğunu saptamak için en iyi yöntem, hafıza kartını kullanacağınız cihazın kullanım kılavuzuna bakmanızdır. Genelde kullanım kılavuzlarının kart yuvasının anlatıldığı ya da fotoğraf veya videoları nasıl kaydedebileceğinizin anlatıldığı bölümde kullanılması gereken hafıza kartının hangisi olduğu anlatılır. Ayrıca cihazların kullanım kılavuzlarının genellikle son sayfalarında cihazın hangi markaların hangi kapasitedeki hafıza kartlarını kullanabildiğine ilişkin detaylı bilgi bulunur. Bir diğer yöntem ise akıllı telefon, fotoğraf makinesi ya da video kamera cihazınızı satın aldığınız yere danışmak ya da eğer böyle bir seçenek sunuluyorsa, cihazı üreten markanın çağrı merkezini aramaktır. Unutmayın ki paketi açılmış bir hafıza kartını satın aldığınız yere iade etmeniz çok ama çok yüksek ihtimalle mümkün olmayacaktır.

Kullandığınız hafıza kartı, çekeceğiniz fotoğraf ve videoların kalitesi üzerinde hiçbir etki yapmaz. Yani iyi ve pahalı hafıza kartı alırsam fotoğraflarım daha kaliteli olur diye düşünmek tamamen yanlıştır.

hafiza_kartlariHafıza Kartı Çeşitleri

Hafıza kartları SD, SDHC, SDXC, CF, Micro SD Memory Stick Duo gibi çeşitli isimler taşır. Bunların tamamı birbirine benzer olsa da, gene de farklı teknolojiler kullanırlar. Hafıza kartı denildiğinde bir diğer önemli unsur ise kart çeşitlerinin yanı sıra hafıza kartının hızıdır. Hız denildiği zaman yazma ve okuma hızını dikkate almakta fayda var.

Kartların tipine göre şekilleri ve büyüklükleri farklılık gösterir. Bu nedenle elinizdeki kartı cihazınıza takmaya çalıştığınızda bir uyumsuzluk olduğunu fark ederseniz kesinlikle zorlamayın. Aksi takdirde hem cihaza hem de karta zarar vermeniz söz konusu olabilir. Eğer elinizdeki cihazınızla uyumlu ve doğru bir hafıza kartıysa, cihazınıza yanlış şekilde takmanız genellikle mümkün olmayacaktır. Çünkü cihazların üzerindeki kart yuvaları ve kartların tasarımı, yalnızca tek bir şekilde birbirine uyum sağlayıp takılabilecek şekilde yapılmıştır. Ama tabii ki her cihaz için bu durum geçerli olamayabilir ve bu nedenle tedbiri elden bırakmamakta fayda vardır.

Hafıza Kartlarında Class Nedir?

Birçok kişi kartların üzerinde yazan Class 2 ya da Class 10 gibi yazıların ne anlama geldiğini bilmez. Genel kanı, Class (sınıf, klas, çeşit, vb.) numarası yükseldikçe kartın kalitesinin ve hızının da arttığı yönündedir. Aslında çok da yanlış bir düşünce değildir bu. Tabii Class numarası arttıkça fiyat da artar. Burada dikkat edilmesi gereken, hafıza kartlarının pek çoğunun üzerinde Class kelimesi bulunmaz. İŞte bu nedenle hafıza kartnın üzerindeki rakamlar nedir diye düşünen varsa, bunlardan biri kapasitesi (8 GB, 16 GB, 32 GB, vb.) ve diğeri ise, yani genellikle tam kapanmamış daire içindeki rakam ise Class numarasını ifade eder.

Leave a Comment