Hafıza Kartı Nasıl Seçilir?

Hafıza kartları cep telefonlarından fotoğraf makinelerine, tabletlerden mp3 playerlara kadar pek çok yerde kullanılır. Zaman içerisinde teknolojinin de gelişmesiyle beraber hafıza kartları da gelişmiş, kapasiteleri ve hızları önemli oranda artmıştır.

Bellek teknolojilerinin gelişmesi ve nispeten ucuzlaması neticesinde, 10 yıl önce 64 MB kapasiteli bir kartın fiyatıyla bugün 64 GB kapasiteli bir kartın fiyatı dolar bazında neredeyse aynı seviyelerdedir. Ancak unutulmaması gereken, standart bir karta ödenecek parayla güvenilir bir üreticinin yüksek performanslı bir kartına ödenecek paranın arasında halen önemli farklar bulunduğudur.

Ucuz Hafıza Kartlarının Dezavantajları

Bir diğer çok önemli nokta ise, çektiğiniz resim ya da videoların kalitesinin hafıza kartınızın çeşidi ile uzaktan yakından ilgisi olmadığıdır. Ne marka ya da ne tip hafıza kartı kullanırsanız kullanın, resim ve videolarınızın kalitesini çekim yaptığınız cihazın özellikleri belirler, hafıza kartınız değil.

Ucuz hafıza kartı almanın temelde en önemli dezavantajı, daha yavaş çalışması, daha az güvenilir olması ve daha düşük kaliteli malzeme kullanılarak üretilmiş olmasıdır. Yoksa ucuz hafıza kartına kaydedilen fotoğraflar düşük kaliteyle kaydedilir diye bir şey kesinlikle yoktur.

Hafıza Kartı Satın Almadan Önce Bunları Unutmayın

Kartınızı özellikle fotoğraf makinesi ya da video kamera için satın alıyorsanız, en yüksek hızlı kartı aldığımda müthiş rahat ederim diye bir yanılgıya düşmeyin. Çünkü zahip olduğunuz cihazın da o kartın sunabileceği hızları gerektiği gibi destekliyor olması gerekir. Hatta seki fotoğraf makinelerinin bir bölümü 32 GB ya da 64 GB gibi büyüklükleri bile desteklememektedir. Bu nedenle hafıza kartı satın almadan önce mutlaka cihazınızın kullanım kılavuzuna bakın ya da fotoğraf makinesi veya video kameranızı üreten firmanın web sitesini ziyaret ederek cihazınızla ilgili bilgileri bulup okuyun. Çünkü neredeyse hiçbir mağaza paketi açılmış hafıza kartlarını iade almamaktadır.

Öte yandan gereksiz yere para harcamamak için ihtiyacınızı iyi belirleyin. Yani fotoğraf makinesi için alacaksanız ve burst mode’da (birbirinin peşi sıra hiç ara vermeden fotoğraf çekmek) çekim yapmıyorsanız ve fotoğraflarınızı bilgisayara aktarırken 1-2 dakikanın sizin için pek bir önemi yoksa, aşırı hızlı bir hafıza kartına pek ihtiyacınız olmayacaktır. Çünkü diğer durumlarda aradaki farkı fark etmeniz mümkün bile değildir.

Hangi Hafıza Kartı Size Uygun?

Piyasada pek çok çeşit ve marka hafıza kartı bulunuyor. Bunlar arasından seçim yaparken zorlanabilirsiniz. Ama kendinize şöyle bi öncelik sırası belirlerseniz işiniz biraz kolaylaşabilir.

1- Kart türü tercihi: Kartı kullanacağınız cihazın hangi tür kartla çalışacağı zaten bellidir.

2- Marka tercihi: Güvenilir, bilindik markalar veri kaybı riskini azaltır. Ama unutmayın, hiçbir üretici, bu kart bozulmaz ve verileriniz kaybolmaz diye bir garanti veremez.

3- Kapasite tercihi: 2, 4, 8, 16, 32, 64 GB gibi çok çeşit vardır. Eğer video kamera için alıyorsanız ve HD çekim yapacaksanız 16 GB’nin altına düşmeyin. İdeal olan 32 GB ya da 64 GB’dir. 32 GB’lık bir hafıza kartı çoğu cihazda kaliteli HD çekim modunda 3,5 ya da 4 saat civarı kayıt yapabilme imkanı verir. Eğer bir hafta 10 günlük bir yurtdışı gezisine gidiyorsanız, 2 tane 32 GB ya da 1 tane 64 GB normal şartlar altında işinizi çok rahat görecektir. Fotoğraf makinelerinde ise 32 GB’lık bir hafıza kartına yüksek kalite JPEG çekim yaptığınızda 2500 ya da 3000 civarında fotoğraf kaydedebilirsiniz. Eğer RAW çekim yapıyorsanız bu sayı 1500 civarında olacaktır. RAW+JPEG modunda ise 1000’in üzerindedir diyebiliriz. Eğer hafıza kartını akıllı telefonunuz için alıyorsanız, seçeceğiniz kapasite tamamen size kalmış demektir.

Hafıza kartı çeşitleri hakkında daha ayrıntılı bilgi almak ve hafıza kartlarını daha iyi anlamak için Hafıza Kartı Çeşitleri başlıklı yazıyı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Leave a Comment